otrdiena, 2019. gada 30. jūlijs

„Es dzirdu, taču nesaprotu...” Kas notiek un kāpēc tik daudzi par to sūdzas?


Viens no pirmajiem, ko pamana cilvēki ar dzirdes izmaiņām ir „es labi dzirdu citus, taču nesaprotu, ko viņi saka”.
Tā ir standarta to personu sūdzība, kuras slikti dzird augsto frekvenču skaņas.
Kas notiek un kāpēc tik daudzi par to sūdzas?
Dzirdes izmaiņas ir saistītas ne tikai ar ausīm, bet arī skar arī mūsu smadzenes – skaņu viļņi tiek kodēti ausīs un pēc tam pārveidoti saprotamos vārdos. Lai gan dzirdes pasliktināšanās var izpausties atšķirīgas nopietnības pakāpēs dažādām frekvencēm, tomēr ļoti bieži sastopama iekšējās auss dzirdes izmaiņa ir augsto frekvenču skaņu dzirdamības pasliktināšanās
Mēs parasti mērām dzirdi no 250 līdz 8000 Hz. Personām ar augstas frekvences skaņu dzirdes izmaiņām nav novērojama nekāda pasliktināšanās frekvencēm zem 1000 Hz (zemās frekvences), taču ir nepareizi rezultāti diapazonā no 1000 līdz 8000 Hz (augstās frekvences). Augsto frekvenču dzirdes pasliktināšanās ir visizplatītākais dzirdes izmaiņu veids.

Dažādi runas signāli rada dažādas frekvences skaņas
Pētot cilvēku runas signālus, mēs redzam, ka ir zemākas skaņas vai patskaņi (A, E, I, O un U) un augstākas skaņas vai līdzskaņi (S, F, Č, Š, K, Ķ, P un H). Spēja dzirdēt zemo frekvenču patskaņus sniedz mums runas dzirdamības sajūtu, taču nespēja dzirdēt augsto frekvenču skaņas vai līdzskaņus vājina mūsu spēju saprastu vārdus. (Tāpēc mēs dzirdam, bet nesaprotam.)
Augstās frekvences, kas veido līdzskaņus, ļauj atšķirt atsevišķus vārdus. Kad kādam ir augsto frekvenču skaņu dzirdes pasliktināšanās, viņš zaudē spēju efektīvi dzirdēt līdzskaņus un tādējādi arī spēju atšķirt tādus vārdus kā “putns” vai “puns”.
Galvenās skaņas un burti netiek skaidri sadzirdēti
Iedomājieties, ka jums ir grāmata, kurā ir izdzēsti visi S, F, Č, Š, K, Ķ, P un H burti. Jūs varat izlasīt daļu no grāmatas un saprast kaut ko no tās teksta, taču jūs nevarat saprast daudzus galvenos vārdus un frāzes, kas gala iznākumā radīs jums problēmas saprast to kopumā. Tieši tas notiek, kad kādam ir augsto frekvenču skaņu dzirdes pasliktināšanās. Viņš var dzirdēt daļu no ziņojuma, taču augsto frekvenču skaņu dzirdes izmaiņas ir „izdzēsušas” galvenās skaņas vai burtus, kas ir nepieciešami, lai atšķirtu vārdus un saprastu teikto.
Par laimi augsto frekvenču skaņu dzirdes pasliktināšanos parasti var novērst, nosakot pareizu diagnozi un veicot atbilstošu skaņu pastiprināšanu. Turklāt tagad, izmantojot mūsu jauno dzirdes uzlabošanas risinājumu Livio AI transkripcijas funkciju, jūs varat pārvērst sarunu tekstā, kas palīdz jums nepalaist garām nevienu vārdu vai frāzi.
Ja vēlaties labāk dzirdēt un saprast vairāk, zvaniet pa tālruni 205 502 86 vai noklikšķiniet šeit, lai ieplānotu BEZMAKSAS konsultāciju pie dzirdes speciālista, kad palīdzēs izvēlēties un pielāgot dzirdes uzlabošanas risinājumus.
Autors: Džims Knutsens (Jim Knutsen), M.A.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru