pirmdiena, 2015. gada 14. decembris

KĀ PAREIZI KLAUSĪTIES MŪZIKU AR AUSTIŅĀM, LAI NESABOJĀTU DZIRDI?

Mūsdienu dzīve nav iedomājama bez mūzikas. Kur ir mūzika, tur ir arī austiņas, kas ļauj mums jebkurā vietā un laikā izbaudīt iecienītās melodijas, neradot neērtības apkārtējiem. Taču medicīniskie pētījumi liecina par to, ka austiņas var negatīvi ietekmēt dzirdes orgānus. Varbūt noskaidrosim, kāda ir šī nelabvēlīgā ietekme un kā pareizi lietot austiņas, lai nesabojātu dzirdi.


Uzreiz piebildīsim, ka austiņu kaitīgā ietekme nav saistīta ar to, ka kaitīgas būtu pašas austiņas. Ja tā būtu, tad kaitīgi būtu arī ausu aizbāžņi un trokšņus slāpējošās darba aizsargaustiņas, kā arī jebkas cits, kas rada spiedienu uz auss gliemežnīcas zonu. Austiņu kaitīgums ir tieši saistīts ar to skaņas pārraides funkciju, it īpaši tad, ja skaņa ir ļoti skaļa.

Tad situācija ir šāda: mūsu auss gliemežnīca kļūst par sava veida rezonatoru. Skaņa, kas sākotnēji nonāk auss gliemežnīcā, tiek pastiprināta un pa auss eju  sasniedz iekšējo ausi. Tieši šīs cilvēku dzirdes orgānu anatomiskās īpatnības dēļ tiek aprēķināts maksimālais pieļaujamais trokšņu līmenis.

Izmantojot austiņas, skaņas apiet auss gliemežnīcu un uzreiz nonāk auss ejā. Tādā veidā auss gliemežnīca nevar pastiprināt skaņu, taču to lieliski var paveikt skaļuma regulators. Viss jau būtu labi, ja klausāmās mūzikas skaļums nepārsniegtu maksimāli pieļaujamo, taču apkārtējās vides trokšņu dēļ (transportā, uz ielas un tā tālāk) lielākā daļa mūzikas cienītāju bieži vien ieslēdz skaļāku skaņu un turpina daudzas stundas klausīties mūziku. Ar laiku šāda situācija noteikti sāk ietekmēt dzirdi – tā pasliktinās.

Kā nezaudēt dzirdi? Ir universāli ieteikumi, kas ļauj saglabāt dzirdi, neatsakoties no iemīļotajām austiņām:

1. Nepieciešams saprast, ka, jo skaļāka ir mūzika austiņās un ilgāka to izmantošana, jo ievērojamāks būs dzirdes zudums.

2. Ja mūzikas klausīšanās laikā nedzirdat savu balsi vai apkārtējie skaidri dzird jūsu mūziku – skaļuma līmenis 100% ir pārāk liels un attiecīgi negatīvi ietekmē jūsu dzirdi. Skaļums ir jāsamazina. Mūzikas skaļums nedrīkst būt lielāks par 60% no maksimālā atskaņotāja skaļuma.


3. Lai ievērotu skaļuma ieteikumus un izbaudītu savas iecienītās melodijas, nepieciešams iegādāties individuāli pielāgotas austiņu uzlikas vai individuāli pielāgotas austiņas. Gan individuāli pielāgotās austiņu uzlikas, gan individuāli pielāgotās austiņas precīzi atkārto jūsu auss gliemežnīcas kontūras un tādēļ cieši pieguļ pie auss, tādā veidā neļaujot ausī nonākt apkārtējās vides trokšņiem, kas savukārt ļauj nepalielināt skaļumu. Vairāk par individuāli pielāgotām austiņu uzlikām varat uzzināt šeit.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru